Avustralya Büyükelçiliği

Türkiye’de yaşayan Avustralya vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini almalarını sağlayan Avustralya Ankara Büyükelçiliği pasaport yenileme, evlilik, doğum, ölüm gibi vatandaşlık hizmetlerinin yerine getirilmesinden sorumludur. Türkiye Cumhuriyeti ile Avustralya Devleti arasındaki ikili ilişkilerin yürütülmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olan, Avustralya’yı temsil eden Büyükelçilik vize konusunda da yetkili mercilerden biridir. Büyükelçilik Konsolosluk bölümü Avustralya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet etme hakkına sahip olan üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurularını kabul edildiği bölümdür.

Vize işlemleri konusunda Avustralya’ya seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlara, tüm vize türleri için hizmet veren Konsolosluk aynı zamanda Türkiye’de bulunan Fahri Konsoloslukların da bağlı olduğu kurumdur. Avustralya Ankara Büyükelçiliği; ekonomik, askeri, kültürel, sosyal, ticari alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi, ilişkilerde Avustralya hükümetinin temsil edilmesinde yetkili olan en üst kuruluştur.  Uğur Mumcu Caddesi , MNG Binası ,No:88 ,Kat:7, 06700 Gaziosmanpaşa/ Ankara adresinde hizmet veren Büyükelçilik Avusturalya, Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günleri ve hafta sonu tatillerinde hizmet vermemektedir. Pazartesi – Cuma günleri arasında 08:30 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

https://avustralyakonsoloslugu.org/avustralya-konsoloslugu

Avustralya Konsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikamet eden ve oturum izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarına vize işlemleri konusunda hizmet veren ve vize başvurularını kabul eden Avustralya Konsolosluğu aynı zamanda Türkiye’de yaşayan ve ikamet eden Avustralya vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini almasın konusunda da sorumlu olan kuruluştur. Avustralya Büyükelçiliği bünyesinde yer alan, Avustralya hükümetini temsil etme yetkisine sahip olan konsolosluk yetki alanında bulunan illerde yaşayan Türk vatandaşlarına ve Avustralya vatandaşlarına hizmet vermektedir. Avustralya ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatilleri ve hafta sonu tatilleri dışında kalan çalışma günlerinde 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet veren Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını 09.00 – 11.30 saatleri arasında kabul etmektedir. Konsolosluk hizmetlerini ise 08.30 – 16.45 saatleri arasında veren Avustralya Konsolosluğu’nun acil durumlar için 24 sata hizmet veren nöbetçi birimleri bulunmaktadır. Avustralya Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Konsolosluk vize başvurularını kabul eden, vize konusunda yetkili olan merci olduğu için tüm vize türleri için Konsolosluk ile iletişime geçmek ve vize evraklarını web sitesinden temin etmek zorundasınız.

https://avustralyakonsoloslugu.org/avustralya-canakkale-konsoloslugu

Avustralya Çanakkale Konsolosluğu

Çanakkale ve çevresinde yer alan illerde yaşayan Avustralya vatandaşlarına vatandaşlık hizmetleri veren, vatandaşların menfaatlerini ve haklarını korumakla yükümlü olan Avustralya Çanakkale Konsolosluğu vize başvurusu kabul etmeyen ve vize konusunda yetkisi olmayan bir konsolosluktur. Avustralya vatandaşlarının evlilik, pasaport yenileme, seyahat işlemleri, evrak tasdik etmek, doğum, ölüm gibi vatandaşlık hizmetlerini almalarını sağlayan, yetki alanında yer alan bölgedeki ticari, kültürel ve sosyo – ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayan, Avustralya hükümetini temsil etme yetkisi bulunan bir kurumdur.  Kolin Hotel Boğazkent Mevkii, 17100 Kepez, Çanakkale adresinde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti ve Avustralya devleti resmi tatil günleri dışında kalan günlerde hizmet veriyor. Çalışma günlerinde 08.30 – 17:00 saatleri arasında hizmet veren Avustralya Çanakkale Konsolosluğu Çanakkale, Edirne, Balıkesir, Kırklareli, Tekirdağ illerinde yaşayan vatandaşlarının haklarının korunmasından sorumludur. Avustralya İstanbul Konsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren Çanakkale konsolosluğu, vize konularında yetkili olmadığı gibi vize başvurularını da kabul etmiyor. Ticari konularda işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlamakla görevli olan bir temsilcilik olarak günümüzde hizmet vermektedir.

Konsolosluklar S.S.S

Avustralya Vizeleri açıldı mı?

Avustralya vize başvuruları 2023 yılı itibariyle gerçekleşebilmektedir, vize başvuru sahipleri Avustralya Ankara Büyükelçiliği internet sitesi üzerinden online başvuru yapabilir.


Avustralya'ya vize başvurusu nasıl yapılır?

Avustralya vize başvurusu işlemi Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesindeki online başvuru sistemi sayfası üzerinden başvuru yapılarak yapılır. Elektronik sistem yardımıyla Avustralya Vize Ofisi müracaatı resmi kayıt altına almış olur.


Avustralya vize ücreti ne kadar?

Avustralya vize ücretleri 2023 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

Avustralya Vize Ücretleri

 

      Vize Türü

 

Vize Harç Ücreti

 

•             Turistik Vize 140 AUD
•             Ticari Vize 140 AUD
•             Aile Ziyareti Vizesi 140 AUD
•             Kısa Süreli Öğrenci Vizesi 140 AUD
•             Uzun Süreli Öğrenci Vizesi 575 AUD
•             Geçici Çalışma Vizesi 285 AUD
•             Tıbbi Amaçlı Vize 290 AUD


Avustralya Ankara Büyükelçilik sitesini ziyaret ediniz.

Avustralya vize başvuru hakkında bilgi edininiz.

Menü
Acil Vize