Avustralya Vizesi

Avustralya seyahat planları içinde yer alan ve en çok tercih edilen ülkeler arasında olmaya devam ediyor.  Avustralya gezisine çıkmak isteyenlerin en çok araştırdığı konu olan Avustralya vizesi nasıl alınır? Vize alırken hangi evraklar istenmektedir? Başvuru süresince neler yapılmalıdır? Vize ücreti ne kadardır? Bunlar Avustralya vizesi başvurusu yapacak olanların cevap aradığı sorulardır.

Avustralya diğer ülkelere olan sıkı gümrük ve karantina uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle Avustralya vizesi başvurusu yapmadan önce Avustralya Büyükelçiliği uyarılarını dikkate almanız sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Bu nedenle Avustralya vizesi başvurusu yapmadan önce yeterli bilgi sahibi olmalısınız. Aksi takdirde başvuru süresinde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Öncelikle Avustralya’ya seyahat etmek isteyenlerin pasaport türleri ne olursa olsun Avustralya vizesi almalarının zorunlu olduğudur. Yani pasaportunuz Bordo (umuma mahsus), Yeşil (hususi), Gri (hizmet), Siyah ( diplomatik)  olsa da vize almak zorundadır. Avusturya’ya gitmek için birçok vize türü bulunmaktadır. Bu vize türlerinden birisini seçerek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. Her vizenin seyahat süresi farklı olduğundan vize türünü iyi belirlemelisiniz.

Avustralya kısa süreli vize başvuruları kategori fark etmeksizin ve bölge ayrımı olmadan Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümü tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca en önemli detay ise Avustralya vizesi online başvuru yapılması gereken bir vize türü olduğudur. Ancak vize başvurusunu online yapıyor olsanız bile vize kategorisine uygun gerekli evrakları hazırlayıp göndermeniz ve parmak izi kaydınızı vermeniz gerekiyor. Buna rağmen Avustralya vizesi başvurusu için pasaport göndermenize gerek bulunmamaktadır.

Vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı e-vize onay belgesi olarak e-posta adresine gönderilmektedir. İade gereken belgeler ve evraklar başvuru sonuçlandığında adresinize kurye ile gönderilmektedir. Bu nedenle başvuru sürecini iyi takip etmelisiniz. Ayrıca evrakların tamlığından ve doğruluğundan emin olmalısınız.

Avustralya Vize Kategorileri

 • Avustralya Turist Vizesi: Bu vize ziyaretçilerin turistik amaçlı geçici süreliğine girmeleri, tatil veya eğlence için veya aile veya arkadaş ziyareti amacıyla Avustralya’da kalmalarını sağlar. Avustralya turistik vizesi 3-6-12 aylık süreler için verilmektedir. Ayrıca çalışma amacı gütmeyen kısa süreli kalışlar da verilir.
 • Avustralya Ticari Vizesi: İş amaçlı Avustralya’ya geçici giriş yapmaları için verilen vize türüdür. Bu vize türü ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen kişiler başvuru yaparlar. Ticari aktivite konuları aşağıda sıralanmıştır.
 • Genel Ticari ve Resmi işler yapıyor olmak.
 • İş anlaşması için yapılacak görüşmeler
 • İş ile ilgili resmi ziyaretler
 • Konferans, seminer ve profesyonel incelemelerde bulunmak olarak sıralanır.
 • Bu vize türü ile Avustralya’da bir işyerinde çalışıp, ticari olarak kazanç sağlayamazsınız. Amacınız bu ise,  Geçici Çalışma Vizesine başvurulmalıdır.
 • Aile Ziyaret Vizesi: Avustralya’da bulunan akraba veya arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Avustralya aile ziyaret vizesini sadece 90 günlük bir süre için verilmektedir. Aile ziyaret vizesi alabilmenin tek yolu, Avustralya’da yaşayan akraba ya da arkadaşlarından davet mektubu alınmasıdır.

Davet mektubu yoksa vize alma şansı yoktur. Ayrıca davet mektubunu gönderen kişinin Avustralya’daki ikamet izni ve çalıştığı şirketten istihdam yazısını alması gerekir. Davet mektubu gönderen kişi öğrenci ise Avustralya’daki eğitim kurumundan alacağı öğrenim belgesi dosyaya eklenmelidir.

 • Transit Vize: Avustralya’dan transit geçişi yapanların başvuracağı vize türüdür.
 • Tıbbi Tedavi Vizesi: Avustralya’ya tedavi olmak veya tıbbi muayene amaçlı seyahat edenlerin başvurusu yapması gereken vize kategorisidir. Bu tıbbi tedavi vizesine aşağıdaki şartları sağlayanlar başvurabilir.
 1. Avustralya’da taşıyıcı annelik için herhangi bir tedavi görme ve muayene olmak isteyenler.
 2. Organ bağışı için Avustralya’ya seyahat etmesi gerekenler
 3. Tedaviye ihtiyacı olan birine eşlik edecek olanlar ya da masraflarını karşılayanlar bu vizeye başvurabilirler.
 • Kısa Dönem Geçici Çalışma İzni
 • Öğrenci Vizesi

Avustralya Uzun Süreli Vize Kategorileri

 • Geçici Oturum İzni
 • Aile-eş
 • Aile-Çocuk
 • Geri Dönüş Vizesi
 • Aile sebebiyle Vatandaşlık

Avustralya Vizesi Başvuru İşlemleri

Avustralya Vizesi başvuru işlemleri online olarak yapılmaktadır. Avustralya Büyükelçiliği vize başvurularını online olarak yapan bireylerin başvurularına öncelik vermektedir. Ayrıca Ankara Avustralya Büyükelçiliği Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşlarının da vize başvurularını da kabul etmektedir. Eğer Azerbaycan veya Gürcistan vatandaşıysanız Ankara Avustralya Büyükelçiliği’nden vize işlemlerini yapabilirsiniz.

Avustralya Vizesi için Online Başvuru İşlemleri (E-Vize)

Avustralya vizesine online olarak başvuru yapan hak sahiplerinin ilk etapta IMMI hesabı açmaları gereklidir. Hemen bu işlemin ardından Avustralya Büyükelçiliğinin web sitesinde bulunan Online Vize başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması gerekiyor. Vize kategorinize uygun olan ve talep edilen evrak ve belgeleri tek tek online sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Evrak yüklemeleri başarıyla yapıldığı takdirde sistem tarafından bir onay kodu gönderilecektir. Yüklenen evraklar ve belgeler dosya halinde Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne gönderilmelidir.

Avustralya vizesi formu doldurulurken başvuru sahibi ile ilgili bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Konsolosluk görevlileri başvuru sahibi hakkındaki bilgilere bu form sayesinde ulaştığı unutulmamalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıca vize başvuru sürecinin uzamasına da neden olabilir. Formun doldurulma işlemi sona erdikten sonra biyometrik fotoğrafında formun ilgili yerine online olarak yüklenmesi gerekir. Forma yazılan adres, iletişim ve kurye gönderimi için resmi yazışma adresi olarak kayıt edilmektedir.

Formu doldurduktan sonra biometrik fotoğrafınızı formun ilgili bölümüne online olarak yüklemeniz gerekmektedir. Bu arada bu forma yazacağınız adres, iletişim ve kurye gönderimi için resmi yazışma adresiniz olarak kayıt edilecektir.  Vize yetkilileri parmak izi kaydı konusunda başvuru sahiplerini bilgilendirecektir. Parmak izi kaydı işlemi tamamlandıktan sonra ise yapılması gereken tek şey vize başvurularının sonuçlanmasını beklemek oluyor. Vize onaylandığı takdirde  “e- vize onay belgesi” e-posta adresine mail olarak gönderilmektedir.

Avustralya vizesi başvuru değerlendirmeleri vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Vizenin türüne göre evrak listesi de farklılık göstermektedir. Bu listeyi dikkate alarak istenen belgeleri belirtilen süre içerinde başvuru merkezine teslim etmelisiniz. Belirtilen süre içerisinde ulaştırılmayan belgeler nedeni ile vize işlemleriniz iptal olabilir. Bunun yanında onay sürecinde eksik veya hatalı belge verilirse vizeniz onaylanamaz. Onaylanan vizelerde de yanlış evrak tespit edilirse vizeniz iptal olur. Seyahatlerde sorun yaşamamanız için eksiksiz ve doğru bir şekilde evrakları teslim etmelisiniz.

Turist vizeleri 17-28 gün, Ticari ziyaretçi vizeleri 7-14 gün, Transit vizeler 4-7 gün arasında sonuçlanır. Sık seyahat edenlerin turistik vize başvuruları 14-16 gün, ailesinin sponsor olduğu kişiler turistik vize başvurusu yapmaları halinde 42-63 gün arasında sonuçlanmaktadır.  Bu nedenle seyahat planlarının aksamaması için en az 6 hafta önceden Avustralya vizesi başvurusu yapılması tavsiye edilmektedir. Seyahat öncesinde vizenin yetişmesi ve rahat seyahat etmeniz için bu gereklidir.

Vize Onaylanırsa

Avustralya Vizesi onaylandığı takdirde, Avustralya Büyükelçiliği vizesi sonuçlanan pasaportları, vize belgelerini veya bilgilendirme mektuplarını posta ya da kurye ile gönderim yapmamaktadır. Başvuru sahibinin telefon numarası ya da mail adresine  “e-vize onay belgesini” gönderirler. Avustralya pasaportu geldikten sonra ilk yapmanız gereke vizenin bulunduğu sayfaları kontrol etmektir. Ayrıca kişisel bilgilerin ve fotoğrafında doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir hata varsa, Avustralya Konsolosluğu ya da Büyükelçilik ile görüşerek düzeltme yapmaları istenmelidir.

Avustralya Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Avustralya’ya seyahat yapacak tüm Türk vatandaşları pasaport türlerine bakılmaksızın vizeye tabidirler. Yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız da Avustralya vizesine başvuru yapmak durumundadır.

Avustralya Vizesi Ekşi

Avustralya vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezimiz üzerinden yapılmaktadır. Vize başvuru sahibi vatandaşlarımız randevu alarak Avustralya vize başvuru işlemlerini başlatabilir.

Avustralya Büyükelçilik İnternet sitesini ziyaret ediniz.

Avustralya vize ücretleri hakkında bilgi alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize