AVUSTRALYA TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Avustralya Turistik Vizesi, Ankara Avustralya Büyükelçiliğinde yer alan, vize bölüm şefliği tarafından yapılan işlemler ile verilen bir vize türüdür. Belli şartları yerine getiren, istenilen evrakları ilgili makama sunabilenlerin, kabul edilerek ülkeye girmesine müsaade edildiği bir vize işlemleridir. Parmak izi vermekle başlayan işlemler silsilesi, istenen diğer tüm evrakların sunulması ile biter. Karar aşamasına geçilir.

Avustralya Turistik Vize Nedir?

Avustralya ülkesine turistik amaçla gitmeyi düşünenlerin alması zorunlu seyahat iznine, Avustralya Turistik Vizesi denir. Belli şartları olan ve tamamen gezip görmekle alakalı ve sınırlı bir süreli seyahat biçimi için verilen vize türüdür.

Avustralya Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avustralya Turistik Vizesi için gerekli evrakların maddeler halinde anlatılması en uygun olanıdır. Avustralya Turistik Vizesi için Avustralya Başkonsolosluğu kabul birimi tarafından istenen evraklardan bazıları şunlardır.

1 – Avustralya Turistik Vizesi için gerekli evrakların başında, Avustralya Turistik Vize başvuru formunun, tarafınızdan ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiği, ilgili formun açıklama kısmında yer alıyor. Bilgiler ışığında gerekli yerlerin doldurulması, vizenin çıkması için gereklidir.

2 – Avustralya Turistik Vizesi için gerekli evraklardan biri, belki de en önemlisi, pasaporttur. Pasaportun olması vize işlemleri ve özellikle kabul edilmesi için yeterli değildir. Pasaportun içerisinde, Avustralya Turistik Vizesi için gerekli olan boş vize sayfalarının olması istenmektedir. Avustralya Turistik Vizesi almak ve vizenin ilgili kabul birimi tarafından onaylanması için gereken bir diğer şart ta, pasaportun en az bir sene süreli geçerliliğinin olmasıdır.

3 – Pasaport için tüm şartlar oluştu ise Avustralya Turistik Vizesi için istenen bir evrak daha vardır. O da, pasaportun yalnızca resimli sayfasının bir fotokopisinin çekilmesidir. Vize başvuru merkezi, pasaportun resimli sayfasının bir fotokopisinin başvuru evraklarında yer almasını talep ediyor.

4 – Avustralya seyahati için turistik vize başvurusunda bulunacak çocuklar için de bazı şartlar vardır. Seyahat edecek vize başvuranı, eğer on sekiz yaşından küçük ise istenen evraklar bulunuyor. Vize için başvuracak çocukların, hem anne hem de babalarından muvafakat name istenmektedir. Seyahatin anne ve babası ile olmayacak olan çocuklar için geçerli bir durumdur. Tek başlarına, ebeveynlerinden ayrı yurt dışına gidecek çocuklardan bu belde istenmektedir.

5 – Avustralya Turistik Vizesi için gerekli evraklardan bir tanesi de, bir adet, vesikalık fotoğraftır. Fotoğraf için istenen şartlardan biri, birkaç ay öncesinde çektirilmiş bir vesikalık fotoğraf olmasıdır. Diğer bir şart ta, vesikalığın renkli ve biyometrik özellikli olmasıdır.

Avustralya Turistik Vize

6 – Avustralya Turistik Vizesi için istenen bir diğer evrak da, yapılan yurt dışı seyahatleriniz için almış olduğunuz vizelerin, renkli birer fotokopilerinin de Avustralya Başkonsolosluğu turistik vize kabul birimi tarafından talep edilmesidir.

7 – Avustralya Başkonsolosluğu kabul birimi tarafından istenen bir diğer Avustralya Turistik Vizesi evrakı, nüfus müdürlüklerinden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin aslıdır. Bu evrakın hem aslı istenmektedir hem de tercümesinin dosyaya konması gerekmektedir.

8 – Avustralya Turistik Vizesi evrakları arasında, adli sicil kaydı da bulunmaktadır. Adli sicil kaydı ya da sabıka kaydı yoktur evrakı, ya adliyelerden ya da elektronik ortamda e devlet uygulamasından alınabilmektedir. Alınan adli sicil kaydı evrakının hem aslı hem de tercümesi, turistik vize kabul birimi tarafından istenmektedir.

9 – Avustralya Turistik Vizesine başvuran kişi eğer öğrenci ise eğitim görmekte olduğu ya da görecek olduğu kurum tarafından verilen öğrenci belgesi ve tercümesi de vize başvuru evrakları arasında yer alır.

10 – Avustralya Turistik Vizesi için ödenmesi gereken vize ücreti, kredi kartı ile de ödene bilmektedir. Vize ücretinin ödenmesi, işlemlerin kabulü için gereklidir.

11 – Avustralya Turistik Vizesi için başvurucunun yahut ta sponsorun maddi durumunu gösteren belgelere dair istenenler vardır.

A – Belgelerin başında, maaşlı bir çalışanın yapması gerekenlere dair evraklar yer alıyor. Öncelikle çalışılan kurumdan alınacak, İngilizce ya da İngilizceye çevrilmiş, seyahat izin belgesinin aslı, turistik vize kabul birimi tarafından talep edilmektedir.

İş yeri olanların, iş yerine ait imza sirküleri de turistik vize kabul birimine verilmesi gereken evraklar arasında yer alıyor. İşe başlandığına dair, iş durumunu gösteren belge fotokopisi ile en son üç maaş bordrosu da istenen evraklardandır. Bunların olmaması durumunda, gelir durumunu gösteren belgenin de aslı verilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

B – İş Yeri Sahibi olan biri için de bazı evrakların tedarik edilmesi istenir. Sahip olunan şirketlerin vergi durumlarını gösteren belge ile ilgili imza sirkülerinin fotokopisinin vize başvurusunda verilmesi gereken evraklar arasında bulunduğu bilinmelidir. LTD ya da A. Ş. Ortakları olarak faaliyet gösteren belge de ilgili makamların istedikleri arasında bulunmaktadır. Ticari sicil gazetesinin de bir fotokopisi, istenen evraklardandır. İmza sirküleri ile vergi levhasının fotokopisinin yanında gerekli görülen yerlerini de tercümesi mutlak istenen vize belgeleri arasında yerini almaktadır.

C – Emekli yurttaşlar için gerekli evrak, emekli maaşlarına dair hesap cüzdanıdır.

12 – Avustralya Turistik Vizesi almak için istenen bir diğer şart ve evrak da, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağının gösterilmesidir. Bunun için banka hesap cüzdanlarının asılları yahut ta renkli fotokopileri talep ediliyor. Hesapların özellikle son üç ay için olan kısımlarının gösterilmesi önem arz ediyor. Banka yazıların asılları da istenenler listesinde yer aldığı bir gerçektir. Son üç aya dair banka hesap dökümünün, başlıklı kâğıtta tercümesi istenmektedir. İngilizce varlık yazısı da talep edilebilir.

13 – Turistik vize başvurusunda istenen bir diğer madde, şayet varsa menkul veya gayrı menkul tapuları ya da araç ruhsatının renkli fotokopileri de gerekmektedir.

14 – Avustralya Turistik Vizesi için istenen son evraklardan birisi de, Avustralya içerisine yapılacak olası seyahatin detaylı bir anlatımı yapılan Avustralya Turistik Vizesi başvuru dilekçesi istenmektedir.

15 – Avustralya turistik seyahat için yapılan plan dâhilinde, alınan uçak biletleri, yapılan otel rezervasyonları, vize kabul merkezinin görmek istediği evraklar arasında yer alır.

Talep edilen evrakların İngilizce olması istenmektedir. Türkçe olan evrakların, İngilizce tercümelerini yaptırmak gerekmektedir.

Avustralya turistik vizesi için nereye başvurulur?

Avustralya Turistik Vizesi için yapılacak müracaatlar, Ankara ilinden gerçekleştirilmektedir. Ankara Avustralya Büyükelçiliğinde yer alan, vize bölüm şefliği tarafından kabul edilmekte ve de karara bağlanmaktadır. Avustralya Baş Konsolosluğu tarafından yetki belgesi verilen VFS vize işlem merkezi üstünden de parmak izi verme işlemi gerçekleştirile bilmektedir.

Avustralya turistik vize için biyometrik veri gerekli midir?

Avustralya Turistik Vizesi için başvurunun önemli bir detayını biyometrik veri sunumu oluşturmaktadır. Avustralya Turistik Vizesi için Ankara Avustralya Büyükelçiliği, bildiride bulunduğu bir tarihte, vize talebinde bulunanları zaman içerisinde konsolosluğa çağırmaktadır. Büyükelçilik, Konsoloslukta veri sunumu yapılmasını talep etmektedir.

Biyometrik veri sunumu için randevu tarihi ayarlaması yapılabilmektedir. Alınan randevuda, bizzat başvuran tarafından veri sunumunun gerçekleştirilmesi isteniyor. Eğer başvuran on altı yaşından küçük ise veri sunumu esnasında muhakkak yanında ebeveynlerinin refakati gerekmektedir.

Avustralya Turistik Vize Başvuruları İçin Ne Zaman Başvuru Yapmak Gereklidir?

Avustralya Turistik Vizesi için başvuru yapmak isteyenler, ihtiyaç duydukları bir zaman diliminde müracaatlarını yapa bilmektedirler. Gerek Türkiye gerekse de Avustralya resmi tatilleri kapsamında Konsolosluğun çalışmadığı hesaba katılmalıdır.

Avustralya Turistik Vize Başvuruları Değerlendirmeleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Avustralya vizesinin ne zaman sonuçlanacağı ile alakalı kesin bir bilgi yoktur. Yalnızca vize için belirlenen bir zaman aralığı vardır. Avustralya seyahat vizesi, hangi şartlarda ne kadar sürede belirlenir gibi bir ölçü bulunmamakla birlikte, bir iki gün süreceği gibi bir iki hafta da sürebilmektedir.

Turistik amaçlı olarak Avustralya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almak zorunda oldukları Avustralya Turistik Vizesi kısa süreli vizeler sınıfında yer alan Sınıf 600 olarak kodlanmış olan vize türüdür. Avusturya Konsolosluğu tarafından verilen vize için vize başvuru formunun güncel halini konsolosluk sitesinden temin ederek İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Avusturya Konsolosluğu vize konusunda tek yetkili merci olup, yetki verilen vize acenteleri de vize almak isteyenlerin başvuracağı noktalar arasındadır. Dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız vize başvurusu sırasından sizden istenen kriterler arasındadır. En az 2 adet boş sayfası bulunacak olan pasaportun yıpranmamış ve yırtılmamış olması çok önemlidir. Pasaport ile birlikte biometik özelliklere göre çekilmiş olan 2 adet fotoğraf, renkli olarak fotokopisi çekilmiş olan nüfus cüzdanı ve aslı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, mali durumunuzu gösteren belgeler, çalışma durumunu gösteren, emeklilik durumunu gösteren resmi gibi belgeleri başvuru dosyanızda Avustralya Konsolosluğu’na veya yetkili vize acentelerine sunmalısınız.

Avustralya Turistik Vize Nedir?

Avustralya’ya gezi amaçlı gidecek kişiler, sahip oldukları pasaport türü ne olursa olsun vize almak durumundadır. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Avustralya vize ücretleri ne kadar?

Avustralya vizelerinin güncel fiyatları şu şekildedir:

Avustralya Turistik Vize – 140 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Ticari Vize – 140 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Aile Vizesi – 140 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Kısa Süreli Öğrenim Vizesi – 140 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Uzun Süreli Öğrenim Vizesi – 575 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Geçici Çalışma Vizesi – 285 Avustralya Doları (AUD)
Avustralya Sağlık Amaçlı Vize – 290 Avustralya Doları (AUD)

Avustralya Büyükelçiliği web sitesini ziyaret ediniz.

Avustralya vize başvurusu hakkında bilgi alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize