Avustralya seyahatleri sırasında T.C. vatandaşlarının vize şartlarına değinmeleri istenir. Çünkü Avustralya’nın vize istediği ülkeler arasında Türkiye de bulunur. Kısa ve de uzun süreli seyahatlere ilişkin vize talebinizi iletmeniz gerekir.

Avustralya Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Girebilir?

Avustralya vatandaşı olanlar muaf olunan ülkelere kolaylıkla seyahat düzenleyebilir. Bunun için Avustralya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz girebilir sorgulamak gerekir. Örneğin Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülkeye girişte herhangi bir vize şartına değinilmez.

Avustralya’nın vize istemediği ülkeler kadar Amerikan vatandaşlardan vize istemeyenler de ele alınır. Bunun üzerine sadece AB ülkeleri ile sınırlı kalınmaz. Devamında gelen:

  • Kanada ile Yeni Zelanda seyahatlerine ilişkin vize prosedürlerine değinilmez.

Avustralya Vatandaşları Vize Alıyor Mu?

Avustralya’nın vize istemediği ülkeler hangileri merak edenlere İzlanda, Macaristan, Norveç ve de Polonya şeklinde her biri paylaşılır. Ülkelere ilişkin bir de muafiyet süresinden söz edilir. Çünkü belirtilen güne kadar seyahatlerde vizeye ihtiyaç duyulmaz.

Avustralya vatandaşları vize alıyor mu merak edenlere de ‘Evet’ yanıtı verilir. Nitekim ABD vatandaşlarına muafiyet tanımayan ülkeler de bulunuyor. Bunun üzerine:

  • Bordo pasaporta sahip olanların vize müracaatında bulunmaları istenir.
  • Diğer pasaport türlerine yaygın olarak muafiyet hakkından söz edilir.

Öncelikle vizesiz olarak 174 ülkeye değinilir. Aynı zamanda bunlar arasına kapıda vize veren ülkeler de katılır. Böylece seyahat programlarına yön vermek kolay hale gelir. Öyle ki Avustralya seyahat özgürlüğü açısından dünyada 3. Sırada yerini almıştır. Bu durum vizesiz seyahatlere geçildiğini kanıtlamaktadır.

Avustralya Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Turistik seyahatlere ilişkin önce başvuru formu paylaşılır ve eksiksiz olarak doldurulması beklenir. Avustralya’nın vize istemediği ülkeler de yaygın olarak başvuru formlarına değinir. Ülkelerin vizesine dair hem form doldurulur hem de belgeler eşliğinde müracaat edilir.

Belgeler ile finansal durumun beyan edilmesi önem arz ediyor. Öncesinde de Avustralya vizesi almak için hesapta ne kadar para olmalı soranlara:

  • Kalınacak gün sayısına göre tutara netlik kazandırmak gerekir.
  • En az 7000 – 10.000 TL aralığına değinmeniz faydalı olacaktır.

Gelir durumuna ilişkin maaş bordrosu ibraz edilebilir. Bununla birlikte banka hesap dökümünün de üzerinde durulur. Hesap dökümü son 3 aya ait olacak şekilde çıkartılmalıdır. Hatta ıslak imzalı ve onaylı olması üzerine kabul edilecektir.

Avustralya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Lazım?

Avustralya’nın vize istemediği ülkeler üzerinden vatandaşlar pasaportlarını paylaşarak giriş yapar. Ancak pasaport dışında yaygın olarak uçak ile otel rezervasyonlarına değinilir. Hatta finansal durumu gösteren belgeler de incelenebilir.

Bunun üzerine Avustralya’ya gitmek için ne kadar para lazım soranlara gün üzerinden 1000 TL paylaşılabilir. Örneğin 7 günlük seyahatte 7.000 TL ele alınabilir. Mali durum:

  • Vizenin reddedilmemesi adına yüksek tutulmalıdır.
  • Güncel banka hesap dökümleri üzerinden ibraz edilmelidir.

Yüksek tutarlara yer vermek Avustralya vizesine sahip olmanızı kolay hale getirir. Öyle ki vizeye dair finansal durum önem arz eder. Hatta SGK hizmet dökümü ve de maaş bordrosu gibi belgeler üzerinden müracaat edilmesi istenebilir.

Hangi Pasaport Daha Güçlü?

Avustralya’nın vize istemediği ülkeler arka arkaya sıralanmış ve çoğu için 90 günlük muafiyete değinilmiştir. Bununla birlikte Avustralya pasaportuna sahip olanların muaf oldukları ülkelerin de listeler halinde paylaşılmasına özen gösterilmiştir.

Her ne kadar pek çok ülkeye girişte muaf tutulan Avustralya Pasaportu birinci sırada yer almaz. Hangi pasaport daha güçlü soranlara Avustralya yerine:

  • Japonya paylaşılır ve birinci sırasında olduğu görülür.
  • 193 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize ile giriş yapılması esas alınır.

En güçlü olan Japonya’yı takip eden ise Singapur oluyor. Ardından Almanya ve de Güney Kore olarak diğerlerinden söz edilir. Sonuç olarak vize uygulamalarına değinmeden seçtikleri ülkelere seyahat etmeleri kolay hale gelir.

Avustralya turist kabul ediyor mu?

Avustralya’ya turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler için Avustralya vizesi an itibariyle verilmektedir.

Avustralya vatandaşı vizesiz nereye gidebilir?

Avustralya vatandaşları Avrupa Birliği üyesi ülkelerine (28 ülke), ABD, Kanada ve Yeni Zelanda’ya da vizesiz seyahat edebilme hakkına sahiptirler.

Avustralya Büyükelçiliği İnternet sitesiniz ziyaret ediniz.

Avustralya Vize ücretleri hakkında bilgi alınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Acil Vize